নানা দেশ নানা গীত (৪) ৰক্তিম গোস্বামী

-নানা দেশ নানা গীত-(৪)

মাৰিআচি

ৰক্তিম গোস্বামী

মেক্সিক’ত ‘মাৰিআচি’ সম্পৰ্কে এষাৰ কথাৰ প্রচলন আছে- ” মেক্সিকান টাকিলাতকৈও অধিক মেক্সিকান অনুভৱ একমাত্র মাৰিআচিত আছে, টাকিলাৰ অবিহনে মাৰিআচি আৰু মাৰিআচিৰ অবিহনে টাকিলা সদায় লজ্জাজনকভাৱে অসম্পূৰ্ণ।”
‘মাৰিআচি’ নামটো কম বেচি পৰিমাণে সকলোৰে চিনাকী বা পৰিচিত। বিশেষকৈ যি সকল মেক্সিকান বা লেটিন আমেৰিকান (পটভূমিৰ) ছবিৰ লগত পৰিচিত তেখেতসকলৰ বাবে মাৰিআচি শব্দটো অতি চিনাকী। Antonio Banderas-ৰ অতি জনপ্রিয় ‘Desperado’ ছবিখনত তেঁও কৰা “মাৰিআচি” নামৰ চৰিত্রটোৱে শব্দটোক আৰু অধিক জনাজাত আৰু প্রসাৰতা দিয়ে।
‘মাৰিআচি’ মেক্সিক’ৰ অতি জনপ্রিয় এক লোকসংগীতৰ প্রকাৰ। মেক্সিকান সকলে মাৰিআচিক সদায় সংগীতৰ উদ্ধৰ্ত বুলি গণ্য কৰি আহিছে। মাৰিআচি বুলি ক’লে মাৰিআচি গীত, মাৰিআচি গোৱা গায়কসকল আৰু মাৰিআচি সংগত কৰা বাদ্যযন্ত্রী সকলোকে বুজোৱা হয়। ‘মাৰিআচি’ শব্দটোৰ মূল ফৰাচী শব্দ “mariage “বুলি জনা যায়। যাৰ অৰ্থ হ’ল বিয়া। বহুলোক এই ক্ষেত্রত সহমত নহয় আৰু মাৰিআচি শব্দটোৰ মূল লৈ বিজ্ঞ সকলৰ মাজত আজিও মতবিৰোধ আছে।  কোনো কোনোয়ে কয় যে ‘মাৰিয়া এইচ’ নামৰ  এগৰাকী কুমাৰীৰ বাবে আয়োজিত এক সংগীতমূখৰ উৎসৱৰ পৰাই ‘মাৰিআচি’ নামোৰ সৃষ্টি হ’ল।
‘মাৰিআচি’ গীতসমূহৰ বিষয়বস্তু মূলতঃ পুৰুষত্ব (machismo), প্রেম, প্রতৰণা, মৃত্যু, ৰাজনীতি, বিপ্লবী বীৰ আৰু কেতিয়াবা কোনো পশু-পক্ষীও হোৱা দেখা যায়। La Cucaracha মেক্সিক’ বীপ্লৱৰসময়ৰ এটা অতি জনপ্রিয় মাৰিআচি গীত। Mariachi Vargas de Tecalitlán-ক আটাইতকৈ পুৰণি মাৰিআচি গোট বুলি চিহ্নিত কৰা হৈছে। গেছপাৰ ভাৰগাছে ১৮৯০ দশকৰ শেষৰ ফাললৈ ইয়াৰ গঠন কৰিছিল।
আজিৰ দিনত এটা মাৰিআচি গোটত সাধাৰণতে ৮খন পৰ্যন্ত ভায়লীন, ২টা ট্রামপেট আৰু এখন বা দুখন গীটাৰৰ থাকে। guitarrón বেচ গীটাৰ, মেক্সিকে’ন ফ’ক হাৰ্প আদি মাৰিআচিৰ লগত ইতিমধ্যো ব্যবহৃত আন কিছুমান বাদ্যযন্ত্র। মাৰিআচি গোটৰ সদ্যসকলে সাধাৰণতে বগা পেন্ট, বগা চোলা আৰু এটি বিশেষ টুপী পৰিধান কৰে।

মাৰিআচি গীতৰ গুঞ্জন আজি পৃথিৱীৰ বহু দেশত শুনিবলৈ যায়। মেক্সিক’ৰ সংস্কৃতিৰ এটি মূল অংগ মাৰিআচিৰ উৎসৱ প্রতি বছৰৰ চেপ্তেম্বৰ মাহত মাৰিআচিৰ জন্মস্হান বুলি জনাজত জেলিচক’ত উৎযাপন কৰা হয়।

Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments