সম্পাদকীয় – নৱম বৰ্ষ, দশম সংখ্যা, আহাৰ ১৯৪২ শক

ভ্ৰমণ আজিৰ সময়ত বহুলোকৰ বাবে জীৱনৰ এটা অনন্য অংশ হৈ পৰিছে৷ ব্যস্ততাপূৰ্ণ জীৱনশৈলীৰ চাকনৈয়াত পৰি অৱসাদ, ব্যগ্ৰতা, মানসিক চাপ আদি আঁতৰাবলৈ ভ্ৰমণক বহুলোকে সৰ্বোত্তম আহিলা হিচাপে বাছি লৈছে৷ ইতিহাসৰ পাত লুটিয়ালে আমাৰ চকুত পৰে মাৰ্ক পল’, হিউৱেনচাঙ, ইবন বটুটা ইত্যাদি ইতিহাসপ্ৰসিদ্ধ ভ্ৰমণকাৰীসকলৰ দু: সাহসিক ভ্ৰমণ অভিযান৷ তুষাৰ গিৰিপথ, মৰু, সমুদ্ৰৰ গগনচুম্বী অতিক্ৰম কৰি সহস্ৰজনে সহস্ৰবাৰ পৃথিৱীৰ এটা অংশৰপৰা আন কোনো অংশলৈ যাত্ৰা কৰোঁতে এখন ঠাইৰপৰা আন এখনলৈ লগত কঢ়িয়াই নিছে কলা-সংস্কৃতি, সাহিত্য, ভাস্কৰ্য্য, বিজ্ঞান ইত্যাদিৰ পৃষ্ঠাজোৰা বাৰ্তা৷ যদিও আজিৰ যুগত বিজ্ঞান-প্ৰযুক্তিবিদ্যাই আমাৰ ভ্ৰমণশৈলী আৰু জীৱনযাত্ৰাক আগতকৈ যথেষ্ট সহজ কৰি তুলিছে তথাপি ভ্ৰমণৰ ইতিবৃত্ত কালক্ৰমত ক’ৰপৰা কেনেকৈ আৰম্ভ হৈ আগবাঢ়ি আহিছিল তাক আমি মনত ৰাখিবই লাগিব৷ স্বীকাৰ কৰাটো অনিবাৰ্য্য যে ভ্ৰমণে অকল মনলৈয়ে শান্তি নানে, ইয়াৰপৰা হোৱা ৰাজহ সংগ্ৰহে চৰকাৰক টনকিয়াল কৰে লগতে ভ্ৰমণস্থানবোৰৰ দাঁতিকাষৰীয়া ঠাইবিলাকৰ লোকসকলকো জীৱন নিৰ্বাহৰ ক্ষেত্ৰত সহায় কৰে৷ এইখিনিতে উল্লেখ কৰিব লাগিব আমাৰ দেশৰ কেইবাখনো ৰাজ্য যেনে হিমাচল প্ৰদেশ, উত্তৰাখণ্ড, ৰাজস্থান, কেৰালা আৰু মেঘালয়ৰ ৰাজকোষৰ এটা অংশ ভ্ৰমণ আৰু পৰ্য্যটনেই শক্তিশালী কৰি আহিছে৷

আজিৰ যুগ ইণ্টাৰনেটৰ যুগ৷ সম্প্ৰতি চ’চিয়েল মিডিয়া আৰু ভ্ৰমণৰ যেন একেটা মুদ্ৰাৰে ইপিঠি সিপিঠিস্বৰূপ হৈ পৰিছে৷ ফেচবুক, ইনষ্টাগ্ৰাম, ট্ৰেল এপ আদিত মাত্ৰ হেচটেগ (#) ট্ৰেভেল বুলি লিখাৰ লগে লগে ভ্ৰমণকাৰীসকলৰ ভ্ৰমণৰ বিৱৰণ আৰু ফটো ওলায়৷ বিৱৰণবিলাকৰ প্ৰতিটো বাক্যত থকা উৎসাহ আৰু নতুন ঠাই চোৱাৰ হেঁপাহে দৰ্শকসকলক ভ্ৰমণৰ প্ৰতি আগ্ৰহী কৰি তোলে৷ ট্ৰিপ এডভাইজৰ, মেক মাই ট্ৰিপ, ট্ৰিপ’ট’ কমিউনটি ইত্যাদি ৱেবচাইটত আজিৰ সময়ত পৃথিৱীৰ যিকোনো ঠাইৰ বিৱৰণ উপলব্ধ৷ এইবোৰ ৱেবচাইটত ভাৰতৰ পূব দিশৰ ৰাজ্য অৰুণাচলৰ চুকত থকা কিবিথ’ৰপৰা গোবি মৰুভূমিৰ বালিৰ স্তূপবোৰলৈকে, নাগালেণ্ড-ম্যানমাৰ সীমান্তৰ অজনাজাত ঠাই এখনৰপৰা কেনিয়াৰ কোনোবা জনজাতিৰ খাদ্যাভাসলৈকে, এণ্টাৰ্কটিকাৰ পৰ্বতবোৰৰপৰা ৰোমানিয়াৰ ৰহস্যময় হাবিবোৰলৈকে সকলো জানিব লগা কথা সহজতে ওলাই আহে৷ ভ্ৰমণপ্ৰিয় লোকসকলৰ আকৰ্ষণ এইদৰে বাঢ়ি আহে৷ প্ৰজন্মগতভাৱে ভ্ৰমণৰ ৰুচি সদায়েই বেলেগ বেলেগ হয়৷ বয়োজ্যেষ্ঠসকলে সাধাৰণতে ধৰ্মীয় তথা ঐতিহ্যমণ্ডিত ঠাইবিলাকৰ ভ্ৰমণত গুৰুত্ব দিয়ে৷ আনহাতে বহুলোকৰ বাবে প্ৰিয় ঠাই হৈছে সাগৰ তীৰ আৰু আন এক সৰহ অংশৰ বাবে গছ-বন, পৰ্বত আৰু পাহাৰ৷ সম্প্ৰতি সময়ত নৱপ্ৰজন্মৰ মাজত বেকপেকিং, ট্ৰেকিং, চাইক্লিং আৰু বাইক ৰাইডিঙে যথেষ্ট জনপ্ৰিয় হোৱা দেখা গৈছে৷ এইক্ষেত্ৰত চচিয়েল মিডিয়াৰ প্ৰভাৱৰ উপৰি চলচ্চিত্ৰবিলাকৰ অৱদানো লেখত ল’বলগীয়া৷ বলীউডৰ চলচ্চিত্ৰসমূহৰ ভিতৰত বিশেষকৈ ’য়্যে জৱানী হ্যে দীৱানী’, ‘থ্ৰী ইডিয়টচ’ আদিৰ কথা উল্লেখ কৰিব পাৰি৷

ভ্ৰমণৰ উপৰি বহুলোকৰ ৰুচি হৈছে দুঃসাহসিক ক্ৰীড়া আৰু অভিযানসমূহ৷ তুষাৰ গিৰিপথ, বৰফে ঢাকি ৰখা নদী, শৈলাৰোহণ, ৰিভাৰ ৰাফটিং ইত্যাদি বহুলোকৰ বাবে জনপ্ৰিয় বিষয়৷ বিশ্বখ্যাত নাবিক কলম্বাচ আৰু মেগালান, পৰ্বতাৰোহী এডমাণ্ড হিলাৰী, টেনজিং নৰ্গে, ফু দৰ্জী, বাচেন্দ্ৰী পালৰ ইত্যাদিৰ নাম এইক্ষেত্ৰত প্ৰাতঃস্মৰণীয়৷ ক’বলৈ গ’লে এনেধৰণৰ দুঃসাহসিক অভিযানৰ মোহ মানুহৰ মাজত এওঁলোকে জীৱন বৃত্তান্তবোৰৰ মাজত নিজকে অনুভৱ কৰোৱাৰ পাছৰপৰাই আৰম্ভ হয়৷ আন আন ৰাজ্যবোৰৰ দৰে আমাৰ ৰাজ্য অসমৰপৰাও দুঃসাহসিক ক্ৰীডা়ৰ প্ৰতি আকৰ্ষিত হোৱা ব্যক্তিৰ প্ৰায় প্ৰতিদিনে জন্ম হৈছে৷

সময়ৰ লগে লগে প্ৰচলিত কেম্পিং, কেম্পফায়াৰ, লিভিং ৱাইল্ড, লষ্ট ইন ৱাইল্ড, হোমষ্টে ইত্যাদি ধাৰণাৰ সৈতে ভ্ৰমণ জগতত বৰ্তমান দুটা নতুন ধাৰণাই জনপ্ৰিয়তা পাইছে, ’হিটচ হাইকিং’ আৰু ’কাউচ চাৰ্ফিং’৷ দুয়োটা ধাৰণা বাজেট ট্ৰেভেলিঙৰ অংশস্বৰূপ৷ প্ৰথমটোত এজন ভ্ৰমণকাৰীয়ে ৰাস্তাত লগ পোৱা যিকোনো গাড়ী, বাইকত লিফ্ট খোজে আৰু দ্বিতীয়টোত ভ্ৰমণ কৰা লোকজনে কেইদিনমানৰ বাবে কাৰোবাৰ ঘৰত পৰিয়ালৰ সদস্য এজনৰ দৰে থাকি ঘৰৰ সকলো কাম-বনত সহায় কৰি ঠাইবোৰ ফুৰে৷ আমি পঢ়িবলৈ পোৱা ব্লগ আৰু চাবলৈ পোৱা ভ্লগবোৰত বিশেষকৈ এনেধৰণৰ ভ্ৰমণৰ ধাৰণাবিলাক আকৰ্ষণীয় হৈ উঠে৷ সেইবোৰৰ উপস্থাপনত প্ৰতিখন ঠাইৰ মাটিৰ গোন্ধ পোৱা যায়, ফলত ’আমিও এনেকুৱা কৰিব পাৰোচোন’ বুলি ভবা কথাষাৰে নতুন দিগন্তলৈ উৎসাহ জন্মায়৷

ঐতিহ্যমণ্ডিত আমাৰ অসমখন সোণালী অতীতেৰে প্ৰাচুৰ্যময়৷ বছৰ বছৰ ধৰি স্ব মহিমাৰে মণ্ডিত হৈ থকা অসমৰ কীৰ্তিচিহ্ন-ধৰ্মীয়স্থানসমূহ, কাজিৰঙা, মানাহ, ডিব্ৰু -চৈখোৱাৰ দৰে ঠাই, গম্ভীৰতাৰে বৈ থকা ব্ৰহ্মপুত্ৰ, নদীদ্বীপ মাজুলী, ভাষিক জাতি-জনজাতীয় সংস্কৃতি, খাদ্যাভাস, উৎসৱ-পাৰ্বণ ইত্যাদিয়ে ভাৰতৰ আন আন ঠাইৰ লগতে বিশ্বৰ বহুতো লোকক আকৰ্ষিত কৰি আহিছে৷ ফুৰিবলৈকে হওক বা গৱেষণা সংক্ৰান্তিয় কামৰ বাবেই হওক বা জ্ঞান অৰ্জনৰ বাবেই হওক, আজিৰ সময়ত আমাৰ ৰাজ্যখন দেশৰ ভিতৰতে এখন অন্যতম ‘ট্ৰেভেল ডেষ্টিনেশ্যন’৷ অৱশ্যে অসমলৈ অধিক পৰ্যটকক আকৰ্ষিত কৰিব পৰাৰ জোখাৰে আমাৰ কৰণীয়ও বহুত আছে৷ এক কথাত আমাৰ ঠাইবোৰ ভ্ৰমণৰ বাবে প্ৰচুৰভাৱে সম্ভাৱনাপূৰ্ণ৷ বগামাটি, চক্ৰশিলা, নামেৰী ইত্যাদি ঠাইত আৰম্ভ কৰা দুঃসাহসিক ক্ৰীড়াবোৰ যদি আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় মানলৈ উন্নত কৰাব পৰা যায় তেন্তে সেয়া সমগ্ৰ ৰাজ্যৰ বাবেই গৌৰৱৰ বিষয়স্বৰূপ হৈ পৰিব৷ সজাগতা বৃদ্ধি আৰু পৰ্য্যাপ্ত সংৰক্ষণৰ কামৰ ক্ষেত্ৰতো আমি গুৰুত্ব দিয়াটো প্ৰয়োজনীয়৷ কিছুমান ন ন ধাৰণা যেনে ফাৰ্ম টুৰিজম, আৰ্ট টুৰিজম, চাইক্লিং, পেৰাগ্লাইডিং, গাইডেড ট্যুৰ ইত্যাদিবোৰ আমাৰ ঠাইবোৰত বহুল প্ৰচলন হোৱাটো প্ৰয়োজন৷

২০২০ বৰ্ষৰ এই সময়ছোৱা ক’ভিড-১৯ৰ বাবে স্তব্ধ হৈ পৰিছে৷ ইয়াৰ প্ৰভাৱ ভ্ৰমণৰ ক্ষেত্ৰতো বহুলভাৱে পৰিছে৷ কিন্তু কথাখিনি আমি ধনাত্মকভাবে চিন্তা কৰিলে বুজিব পাৰি যে আমাৰ মনৰ অৱসাদ মাৰ নিয়াবলৈ যিদৰে ভ্ৰমণৰ প্ৰয়োজন, ঠিক একেদৰেই প্ৰকৃতিয়েও হয়তো মানুহৰ ভাৰ বৈ অৱসাদগ্ৰস্ততাৰপৰা খন্তেক জিৰণি লৈছে, ন ৰূপত ধৰা দিবলৈ৷ শাৰীৰিকভাৱে আমি কোনো ঠাইলৈ এতিয়া যাব নোৱাৰিলেও ডিজিটেল ভ্ৰমণ আমি কৰি থাকিব পাৰোঁ৷ গুগল মেপ আৰু ৱেবচাইটসমূহে সেইক্ষেত্ৰত জ্ঞান আহৰণ কৰাত আমাক যথেষ্ট সহায় কৰিব৷ এয়া সময়ৰ সদব্যৱহাৰ কৰি, বিশ্বখনৰ লগতে বিশ্ববাসীৰ ভালদিনৰ বাবে আশা কৰাৰ সময়৷ আশাকৰোঁ দিনবোৰ সোনকালে ফৰকাল হৈ উঠিব৷

(উজ্জ্বল দিপ্লু গগৈ )


Subscribe
Notify of
7 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Anonymous
9 months ago

সুন্দৰ সম্পাদকীয় ৷ ফুৰিবলৈ নেপাই মন এনেয়ো বেয়া ৷ ভাল দিন আহক সোনকালে ৷

সৌৰভ
9 months ago

প্ৰকৃতিৰ বিশ্ৰামৰ কথা ভবা নাই কেতিয়াও, কিন্তু এতিয়া ভাবিছোঁ। ভাল লাগিল সম্পাদকীয়টো।

তৃষ্ণাক্ষী
9 months ago

ধনাত্মক চিন্তাই দিনবোৰ ধুনীয়া কৰে। পঢ়ি ভাল পালোঁ সম্পাদকীয়টো।

তৃষ্ণাক্ষী
9 months ago

ধনাত্মক চিন্তাই দিনবোৰ ধুনীয়া কৰে। সম্পাদকীয়টো পঢ়ি ভাল পালোঁ।

মানসী বৰা
9 months ago

সম্পাদকীয়টি পঢ়ি ভাল লাগিল।

মাইনা
9 months ago

বহুত ভাল লাগিল পঢ়ি।। আমি সবেই মিলি অসমৰ tourism industry টো ভালৰ ভাল কৰিবলৈ চেষ্টা সদাই কৰি থাকিব লাগে।

Manaswee
9 months ago

ভাল লাগিল সম্পাদকীয়টো।

কপি নকৰিব, অনুগ্ৰহ কৰি লিংকটো বিলাই দিয়ক